Залишилось дочекатись мирного ефіру та випробувати антену в реальних умовах!
73! de UY5BC, листопад 2022р
Пам’ятні QSO’s
В житті кожного радіоаматора, напевно, є встановлені радіозв’язки, які чимось відрізняються від інших, оригінальні та надовго запам’ятовуються.
Серед багатьої своїх контактів за майже 40-річне захоплення радіоаматорством теж є багато таких.
Про деякі з них хочу розповісти в цій короткій розповіді.
1. Острів Джарвіс
Про експедицію, яка відбулась відносно недавно, на цей один із найвіддаленіших від нас островів було багато інформації на профільних ресурсах, в т.ч. ТУТ-
https://www.dx-world.net/n5j-jarvis-island-dxpedition/
а також інформація була розміщена на нашому сайті-
https://tarc.org.ua/%D0%94%D0%B6%D0%B0%D1%80%D0%B2%D1%96%D1%81.html
На небагатьох картах світу можна знайти цей острів - Наприклад тут
Тільки в самому кутку біля екватора можна знати його
Експедиції на віддалені та замерзлі острови, такі як Bouvet 3Y0J, надзвичайно небезпечні. Буве виявився найвіддаленішим островом на планеті. В космос полетіло більше людей, ніж ступило на Буве.
31 січня 2023 года я і ще троє висадились на острові. Наша задача полягала в тому щоби зробити безпечним наш шлях вверх по льодовику до нашого табору і встановити систему буїв і канатів для доставки спорядження на берег.
Кожний із нас взяв на острів тільки невелику сумку с додатковими рукавицями, шкарпетками і декілька особистих речей. В той час це не мало великого значення, тому що наступний рейс зодіаку доставить нам все необхідне. Раптом море стало дуже бурхливим і бурхливим. Більше спорядження на острові не було. Було зроблено декілька спроб, але умови були небезпечні для життя команди зодіаку, і місія з поповнення запасів була призупинена.
Тепер ми зіткнулись з тим, що нам довелось ночувати на острові Буве без укриття, додаткового холодного спорядження і спальних мішків. Інша частина команди благополучно знаходилась на борту яхти «Марами», але переживала за нашу безпеку.
Ми сховались на дні вузького яру, котрий давав деяке укриття від вітру. Ми використали наші вейдерси і шнур із нашого альпіністського спорядження, щоб забезпечити деяку ізоляцію від холодної мокрої землі. Ми склали сумки з альпіністським спорядженням і наші маленькі особисті сумки поперек яру, щоби захиститись від вітру. Також ми розвернули наші два аварійних одіяла щоби лягти. Ми присіли навпочіпки на довгу холодну ніч. Було дуже холодно и незручно, проте ми пережили ніч, напевне, єдині, хто спав під зорями на Буве. Насправді ніхто з нас не спав довго- ми засипали тільки для того, щоби проснутись від холоду.
Багато наших аматорів встановили контакти з командою N5J на різних діапазонах і різними видами.
Мої скромні досягнення виглядають так -
Серед цих зв’язків особливо хочу виділити QSO на 10 м CW. Напрямок антени на острів Джарвіс із мого QTH складає біля 9 градусів, тобто найкоротший шлях між нами пролягає через Північний полюс. Однак діапазон 10 метрів (28 МГц) є дуже «капризним» та тому цікавим в плані проходження. Ніяк не вдавалось піймати проходження та встановити контакт.
Пам’ятаючи про QSO із островом Palmyra I., котрий розташований приблизно там же, - а я його встановив 20.01.2016 р. в 05-16 GMT на діапазоні 15 метрів по довгому шляху, через Антарктиду, тобто антена була на південь, біля 180 градусів, - я вирішив перевірити, - «а що покаже програма VOACAP для мого квадрата по довгому шляху!».
Як видно з фото, є короткий проміжок часу біля 18-ї години GMT на діапазоні 10 метрів, де вірогідність контакту між нами виростає до 100%. Правда антену треба повернути на 189 градусів, тобто це «довгий» (Long) шлях, через Антарктиду і відстань між нами в цьому випадку буде понад 26 тис. км.
Таким способом і був встановлений мій зв’язок із N5J на 10 метрів -
15.08.2024 17-45 GMT 10 m CW.
2. АНТАРКТИДА
Зв’язки з Антарктидою, хоча вони і не є такі прості, є в багатьох аматорів і на різних діапазонах, різними видами і т.д. Антарктида є одним континентом, правда - найбільш віддаленішим від нас, та одною територією по DXCC. На цьому континенті є багато антарктичних наукових та дослідницьких станцій із різних країн. Також є багато аматорських дипломів з того напрямку.
Та в кінці 2023 року на ресурсі https://www.qrz.com/db/VK0DS появилась така цікава інформація від DAVID SCOTT VK2JDS про його можливе перебування на Davis Station in Antarctica та про його плани роботи ЕМЕ на 2 метри.
Перші спроби прийняти його ЕМЕ сигнал (Земля-Місяць-Земля) були в мене на початку 2024 року. Однак вони були безуспішні.
Слід також відмітити, що David активно працював і на КХ діапазонах видом FT-8, даючи можливість багатьом аматорам занести в свій Log ту рідку та далеку Антарктичну станцію.
Я теж встановив QSO’s на 24 та 28 МГц. Та найбільш цікавим та таким, що надовго запам’ятається був зв’язок на 144 МГц.
Отже, я отримав повідомлення на телефон (Tnx Arkady UT9UR), що David пробує проводити ЕМЕ QSO, використовуючи Q65А моду. Включивши свою апаратуру, я дійсно почав приймати його сигнали.
Досить швидко вдалось встановити зв’язок (12-03…12-07 GMT) із рапортами -17/- 22 dB.
Цікаво, що David використовував трансівер ІС-9700 із підсилювачем на 300 Вт. Антена – 13-ти елементна одна стріла YAGI.
Вістань від мого QTH до Місяця (пасивного рефлектора) складала 404 523 км. Плюс не менша відстань від Місяця до антени David.
Ось фото його антени, яке David прислав мені із Антарктиди.
Встановлена на тринозі, направлена на Місяць.
Закінчується перебування DAVID SCOTT VK2JDS на Davis Station in Antarctica. В результаті в моєму Логу є декілька QSO із станцією VK0DS.
Щасливого повернення додому David та до нових зустрічей в ефірі.
3. Сан Фелікс острови
(Tnx Yuri UR5BO) На цьому сайті-
https://www.dx-world.net/that-xr0x-pileup/
є коротка розповідь from the March 2002 HYPERLINK "https://gdxf.de/megadxpeditions/details.php?id=33"XR0X DXpedition to San Felix Island.
Там же є 2 коротких звукових файли- пайлапи, в тому числі (другий), котрий названий там- monster pileup XR0X 12CW.
На 31 секунді цього пайлапу є мій зв’язок із цією експедицією, правда в той час (2002 рік) мій позивний сигнал був UR5BCJ і QTH- Ternopil.
UY5BC 01.10.2024